Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Oświatowy w Polskowoli Zespół Oświatowy w Polskowoli

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 31.01.2018
Czcionka:

15 grudnia 2017 roku dla uczniów klas IV- VII Szkoły Podstawowej im. ks. Lucjana Niedzielaka w Polskowoli została zorganizowana wycieczka do Warszawy.

Opiekunowie (p. Beata Grzywacz, p. Andrzej Ładny, p. Michał Matejek) nie zapomnieli również o swoich byłych wychowankach, dlatego zaprosili do wspólnego wyjazdu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Olszewnicy wraz z opiekunami p. Urszulą Izdebską i p. Martą Olszewską.

Pierwszą atrakcją był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. W Koperniku nie ma przewodników. Tu każdy samodzielnie wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia czy wykonać eksperymenty i w jakiej kolejności. Jednym słowem każdy ma możliwość udawania młodego czy starszego naukowca. Jednak warto zwrócić się do animatorów, pracujących w każdej galerii, którzy chętnie objaśnią działanie eksponatów i opowiedzą o zjawiskach naukowych. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji. Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia. Na przykład w galerii „Świat w ruchu” można przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re:Generacja” dowiemy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Ruchami głównych aktorów – RoboThespianów steruje sprężone powietrze, a zamiast serca łomoce 40-watowy głośnik. Działa tu też Teatr Wysokich Napięć- najbardziej elektryzujący teatr w Polsce, w którym zwiedzający poczuje napięcie na każdym kroku. 

Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców, w którym za pośrednictwem dźwiękowych instalacji „Echo”, „Konferencja” i „Zwierciadła akustyczne” można komunikować się na odległość. Nad jego projektem wspólnie pracowali inżynierowie, artyści i projektanci zieleni. Latem w kinie plenerowym na terenie „Parku Odkrywców” wyświetlane są filmy popularnonaukowe i organizowane koncerty.   

Do największych atrakcji należy jedno z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie - „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu.

Na dachu Centrum Nauki Kopernik znajduje się ogród. Inspiracją dla jego projektantów było zjawisko erozji.. Zielony dach pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także tłumi hałas, latem schładza, a zimą izoluje budynek przed stratami ciepła. Z dachu Centrum Nauki Kopernik widać Wisłę i jej praski brzeg, most Świętokrzyski, Stadion Narodowy, a także sąsiedni ogród dachowy na Bibliotece Uniwersyteckiej.

Następnie udaliśmy się do TVP gdzie mieliśmy możliwość wysłuchania najważniejszych informacji związanych z telewizją oraz obejrzenia muzeum, a w nim uwagę zwiedzających zwróciły między innymi:

  1. Pierwszy telewizor (Telewizor Wisła) na licencji radzieckiej zbudowany w Polsce. Przedmiot pożądania w latach 50. Miał możliwość odbioru tylko jednego programu i jeśli kupiło się odbiornik w Warszawie, to telewizję w Poznaniu można było oglądać dopiero po przestrojeniu w warsztacie. Ekran miał wielkość zeszytu szkolnego. W latach 50 telewizory były towarem luksusowym, sprzedawanym tylko na specjalne talony.
  2. Filmowy stół montażowy, urządzenie, na którym montuje się filmy. Podobnie jak w kinie, taśmę można przewijać w obu kierunkach
  3. Czarno-białą kamerę telewizyjną skonstruowaną ręcznie w 1952 r. przez polskich inżynierów.
  4. Stroje aktorów. W magazynach Telewizji Polskiej zgromadzono ponad 50 tysięcy kostiumów. Były szyte na konkretnych aktorów na potrzeby prezentowanych sztuk teatralnych, seriali, filmów oraz programów. W bogatych telewizyjnych zasobach są m.in. mundury wojskowe, efektowne suknie z różnych epok, przebrania bohaterów programów dla dzieci. Większość z tych kostiumów można odpłatnie wypożyczyć.

Podczas pobytu w telewizji mięliśmy możliwość spotkania prowadzącego, jednego z najbardziej popularnych i najchętniej oglądanych programów muzycznych „Jaka to melodia?”. Nasz pobyt na planie tego programu został przypieczętowany wspólną fotografią z p. Robertem Janowskim.

McDonald’s – to kolejna atrakcja podczas wyjazdu. Tutaj każdy mógł zamówić to, na co miał ochotę.

Następnie podziwialiśmy świąteczny wystrój stolicy. W późnych godzinach popołudniowych dotarliśmy do Królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w Wilanowie. To wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! W tym roku wilanowski ogród rozświetla zupełnie nowa instalacja – Zimowy Ogród Króla. To ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Goście mogą wybrać się również na spacer po Magicznym Ogrodzie Króla, który już ostatni rok rozświetla ogród przy Oranżerii. W weekendy zaś na fasadzie pałacu wyświetlane są trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają.

Późnym wieczorem zakończyła się wycieczka, tak długo oczekiwana przez wszystkich. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do swoich domów.

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 31.01.2018, 07:59

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 85

W poprzednim tygodniu: 144

W tym miesiącu: 495

W poprzednim miesiącu: 681

Wszystkich: 56012